fbpx

Bir Nesne Çok Çözüm

Öğrenci Evlerindeki Akıllı Çözümler
17 June 2021
Öğrenci Evinde İşinize Yarayacak 5 Taktik
21 June 2021

Öğrenciler, kısıtlı kaynaklarla ihtiyaçlarına yaratıcı çözümler üretmeyi çok iyi bilirler. Bu içeriğimde öğrencilerin hangi nesnelerle hangi yaratıcı çözümleri keşfettiğini derledim.

İhtiyaçlar sınırsız, kaynaklar sınırlıdır. Sınırlı kaynakları idame ettirmek denince de akla ilk olarak maalesef öğrenciler gelir. Yıllardır çok çeşitli sorunlara yaratıcı çözümler üretmişlerdir. Bir eşyanın kaç farklı işlevi olabilir? Öğrencinin elindeyse cevap ihtiyaçlar gibi sınırsızdır. Şimdi gelin birlikte bu yaratıcı çözümlerden birkaçına göz atalım.

1.Ütü
Öğrencilerin en işlevsel ev eşyası ütüdür diyebiliriz. Tost makineniz bozulduysa kızdırarak alternatif tost makinesi olarak, saç düzleştiriciniz bozulduysa iflah olmaz saçlarınız için kısa süreli çözüm olarak ütüyü kullanabilirsiniz. Karnınız acıktı ve ocağınız mı bozuldu? Üzerinde hamburger köftesi ya da sucuk kızartabilirsiniz. Bu uç çözümler ile kuşkusuz ütüyü yaratıcı fikirlerin önde gelen ismi ilan edebiliriz.

2.Saç Kurutma Makinesi
Şimdi sırada ütünüz bozulduğunda kullanabileceğiniz alternatif bir ev eşyası var; saç kurutma makinesi! İnatçı kırışıklıkları çözeceğinin garantisini veremem ama ütünün bulunmadığı bir anda kullanmayı denerseniz tişörtünüzün kırışıklığını halledeceğini söyleyebilirim. Bunun dışında soğumuş pizzanızı tekrar ısıtmak için de saç kurutma makinesi yaratıcı bir çözüm sayılabilir.

3.Fırın Izgara Teli
Öğrenci arkadaşlarınızla mangala gideceksiniz ve ızgaranız yoksa fırının ızgara teli tam size göre bir yaratıcı çözüm. Mangal ızgarası gibi sapı bulunmadığından kullanırken dikkatli olmakta fayda var. Pandemi sürecinde evde geçirdiğimiz vakit fazlasıyla arttı. Fotoğraf tutkunları ızgara teliyle kendileri için gerçekten yaratıcı bir çözüm bulmuşlar. Izgara teline flaş ışığı tutarak duvar önünde adeta stüdyodalarmış izlenimi veren fotoğraflar çekiliyorlar.

4.Diş Macunu
Diş macunu da özgün çözümlerde kullanılan bakım ürünlerinden bir tanesi. Beyaz spor ayakkabıların tabanlarına sürülüp fırçalandığında tekrar beyaz yapmada,  asetondan sararan tırnakları eski rengine kavuşturmada ve hatta sivilcelerin üzerine ince bir tabaka halinde sürüldüğünde sivilceleri geçirmede kullanılıyor.

5.Poşet
Pancake, cupcake ya da öğrencilerin sevgilisi az malzemeli bir krep yapacaksınız ve hamur dağıtıcınız yok mu? Dert etmeyin, bu yaratıcı çözüm tam size göre. Hamurunuzu poşetin içine dikkatlice ekledikten sonra alt köşelerinden birini yeteri kadar kesin ve poşeti üstten yavaşça sıkmaya başlayın. İşte size ev yapımı, ucuz, pratik bir hamur dağıtıcı. Bulaşık yıkamayı sevmeyen öğrencilerin bulduğu bir çözüm; tabağı temiz bir poşetin içine geçirmek ve bu şekilde yemeğin tabakla direkt temasını engellemek. Pek sağlıklı görünmeyen bu çözüm de poşetin kullanıldığı yaratıcı çözümler arasında.

6.Kettle
O bir su kaynatıcıdan çok daha fazlası. Özellikle ocak bulunmayan yurt ortamındaki öğrencilerin “makarna yapma makinesi”. Biz noodle, hatta pilav yapanları da duyduk. Biz değil, bir arkadaş…

Original concept for making PASTA with electric kettle

Yazar: Yaren Su