fbpx

Seyahatler İçin Yaratıcı Çözümler

Öğrenci Evinde İşinize Yarayacak 5 Taktik
21 June 2021
Günlük Rutinler Zor Gelmesin: Öğrenci İşi Minik Tüyolar
21 June 2021

Öğrenciler için seyahat etmek en keyifli etkinliklerden birisi. Yazımda seyahat ederken işinizi kolaylaştıracağını düşündüğüm 5 öneriye yer verdim. O zaman buyurun yazıma!

Öğrenci olmak keyifli bir dönem olduğu kadar özellikle maddi açıdan zorlu bir dönem. Hem kaynak kitaplar, araç gereçler gibi temel öğrenci ihtiyaçlarımızı karşılamaya çalışıyoruz hem de bunlardan para arttırıp birikim yapıp arkadaşlarımızla seyahat etmek, yeni deneyimler edinmek ve yeni şehirler görmek istiyoruz. Bunu başaran arkadaşlarımızın sayısı da azımsanmayacak kadar çok. Ben de bunlardan biri olarak seyahatlerimde edindiğim öğrenci işi pratik ve yaratıcı çözümlerimi içeriğimde derledim.

Kıyafetleri Rulo Yapmak
Seyahatlerimizde kocaman bavullar taşımak istemeyiz. Küçük bavullarımıza temel ihtiyaçlarımızı sığdırmamız gerek. Çoğumuz bavuluna kıyafetleri yerleştirirken klasik katlama usulü yerleştiriyor. Ben de eskiden bu şekilde yerleştiriyordum ve çok kez bu şekilde yerleştirildiğine şahit oldum. Bu pratik çözüm sayesinde bavullarımızdaki boşluğu en aza indiriyoruz. Katlamak yerine kıyafetlerinizi rulo şeklinde sararak yerleştirdiğinizde bavulunuza ne kadar eşya sığdırabildiğinizi görünce çok şaşıracaksınız.

Çorapların Yeri Ayakkabıların İçi
Ayakkabıların bavulumuzda fazlasıyla yer kapladığı bir gerçek. O yüzden içlerindeki boşluklar değerlendirilmeli. Ben ayakkabılarımı bavula yerleştirdikten sonra çoraplarımı da ayakkabılarımın içine yerleştiriyorum. Bu şekilde hem çoraplar ekstra yer kaplamamış oluyor hem de ayakkabıların bavulun içindeki kapladığı yeri güzelce değerlendirmiş oluyoruz.

Harita
İnternet paketimiz seyahatimiz için büyük önem arz ediyor. Telefon faturalarımıza büyük meblağlar ödemek istemiyoruz ama bi yandan da seyahatlerimizde en çok kullandığımız şeylerden biri internetimiz oluyor. Bulunduğumuz her yerde wifi bulmamız da imkansız. Özellikle gideceğimiz yerler ve yol tarifi için için internete sıkça başvuruyoruz. O yüzden bu yaratıcı çözüm altın değerinde. Seyahate gitmeden önce gideceğimiz şehri, ilçeyi çevrimdışı olarak Google Maps’e kaydediyoruz. Wifi olsa da olmasa da interneti dert etmeden seyahat edeceğimiz şehirde özgürce geziyoruz.

Kırışık Kıyafetlere Çözüm
Bavulumuza kıyafetlerimizi ütüleyerek koysak da, ne kadar özenli yerleştirsek de çoğu zaman kırışmalarına engel olamıyoruz. Bunun için iki farklı önerim var. İlki, kıyafetlerinizi duşa girerken banyonun içinde bi yere asmanız. Bu şekilde özellikle kış aylarında sıcak duş aldığınızda su buharı ile kıyafetlerinizin kırışıklıkları açılacaktır. İkinci önerim ise genelde kadınların kullanabileceği bir yöntem ve nispeten duş yönteminden daha etkili. Kıyafetlerinizi düzleştiricinizi kullanarak da kırışıklıklarından kurtarabilirsiniz.

Kemer Çözümü
Bu yaratıcı çözüm hem bavulda gömlek yakalarının kırılmasını önlüyor hem de kemerlerimizi bavulumuza rahat bir şekilde sığdırmamıza yarıyor. Kemerimizi spiral şekilde sarıyoruz ve paket lastiği geçiriyoruz. Hazırladığımız kemerimizi gömleğimizin yaka kısmında kalan açıklığa yerleştiriyoruz. İsterseniz iki kemerinizi iç içe geçecek şekilde hazırlayarak da bavulunuzdaki yerinizden daha çok tasarruf edebilirsiniz.

Yazar: Efe Tokalı